niedziela, 25 grudnia 2011

Chwila zadumy nad Bożym Narodzeniem

Aby poczuć się szczęśliwszym w Boże Narodzenie, nie potrzebujesz jakiejś wymarzonej podróży czy odświętnego menu. Pustego serca nie napełni szczęście, gdy wydasz masę pieniędzy na drogie prezenty. Jeśli w Boże Narodzenie masz być szczęśliwy, to potrzebne są ci światło i ciepło. Potrzebujesz światła w sercu, byś mógł ujrzeć sens życia i potrzebujesz ciepła drogich ci osób, które obdarzą cię miłością.

Phil Bosmans

Życzę wielu radosnych chwil w rodzinnym gronie.

piątek, 16 grudnia 2011

"Dziady" cz.II - komentarz belfra Staszka

Cmentarz. Cicho i ciemno. Wieśniacy wystawiają na grobach jedzenie. Na ich czele Guślarz, chłopski kapłan-czarownik wypowiada zaklęcia, by z ciemności przywołać duchy... Za chwilę pojawią się, żeby coś przekąsić i pogadać z żywymi. Zaczyna się święto Dziadów, czyli zmarłych przodków.
Adam Mickiewicz, który uwielbiał włóczyć się po litewskich wsiach i podpatrywać miejscowe zwyczaje, zafascynowany tym starym, pogańskim obrzędem, w dramacie pt."Dziady cz. II" opowiada ciąg dalszy.

Oto duchy: Józio i Rózia. Ich dziecięce dusze błąkają się, nie mogąc trafić do nieba. Dlaczego? Czy jest ktoś bardziej czysty i niewinny niż dziecko? Czy brak grzechu nie jest wystarczającym biletem wstępu przed oblicze Boga? Nie jest. Bo w życiu trzeba odczuć jego chropowatość: ból i cierpienie. Trzeba podjąć wyzwanie, jakim jest dorosłość. Najłatwiej jest pozostać małym chłopcem i małą dziewczynką - nigdy nie wyjść spod klosza. Czy Józio i Rózia nie wybrali beztroskiej ucieczki w zaświaty, by schować się przed dorosłością? To nie jest ich wina - powiecie - że umarli w tak młodym wieku! Owszem, dlatego nikt nie będzie ich karał piekłem. Ale nagrody też nie dostaną. Zamiast pełnej szczęśliwości w niebie, będą umierać z nudów, błąkając się po jego przedsionkach.

Czego Mickiewicz szukał w tym pogańskim obrzędzie? Przecież to całe święto Dziadów, nie dość, że zakazane przez kościół, ma przesłanie sprzeczne z chrześcijaństwem...

Nie szkodzi. Ważne, że życie tych wieśniaków zgromadzonych wokół Guślarza, jest pełne metafizyki. Oni wierzą, że istnieje rzeczywistość duchowa. Podczas Dziadów mogą na własne oczy obserwować zmarłych przodków. Czują się za nich odpowiedzialni. Pewnie podświadomie jest w tym troska o własną przyszłość - nikt nie chce zostać sam, nawet po śmierci. Dzięki wierze w duchy ich życie nie jest jak liść, który rozkwita, gnije i znika. Będą żyć wiecznie.

W ciszy wsłuchuję się w głos Guślarza wywołującego następne widma. To był wiek XIX. Ile od tego czasu się zmieniło?

Na początku XX w. filozof Nietzsche ogłosił, że "Bóg umarł". Zaczęliśmy traktować religię z przymrużeniem oka. To początek upadku metafizyki. Rozpoczęło się cywilizacyjne przyspieszenie, które trwa do dziś. Kultura bombarduje nas ofertami - oglądamy po kilka filmów dziennie, pracujemy po kilkanaście godzin, jeździmy z prędkością 160 km\h. Pakujemy na siłowni. A wszystko po to, żeby oderwać się od... Nieważne od czego. Ważne, że nie znajdujemy czasu na refleksję. Co z tego, że czytamy książka za książką, skoro nie mamy czasu, by ją przemyśleć? My nie przeżywamy. My konsumujemy. Głośnym mlaskaniem zagłuszamy nasze życie wewnętrzne.

Jednak nadal odczuwamy potrzebę metafizyki. Niestety ta metafizyka ma kiepską jakość. Coraz częściej msze święte odprawiane są na stadionach sportowych. Ludzie tłoczą się i oczekują widowiska jak na koncercie rockowym. Czy można tu wyciszyć się i spojrzeć w głąb siebie? W tłumie rzeczywiście jest siła. Ale czy o taką siłę chodzi?

Nawet święto Halloween, które powoli wypiera tradycyjne zaduszki, jest formą zabawy i spotkania towarzyskiego. Jest ucieczką od refleksji w beztroski bal przebierańców.

Więc kiedy z zapartym tchem śledzę obrzęd Dziadów, mam wrażenie że ginie ważny sens kultury - dbanie o duchowość, o ten świat duchów, przy którym można było się wyciszyć i zastanowić nad swoim życiem. Czasem mam wrażenie, że popkultura, w której żyję jest głośnym tupaniem w rytm popularnej piosenki, by zagłuszyć ważne myśli. Łatwiej się wtedy połyka samochód, kotlet i telewizor.


Źródło: http://lektury.gazeta.pl/


Warto obejrzeć:http://www.youtube.com/watch?v=ZyUyfpAzK48 

sobota, 10 grudnia 2011

"Dziady" cz.II

Przypominam, że do najbliższego czwartku czytacie "Dziady" cz.II Adama Mickiewicza.Jeżeli dla kogoś nie starczyło książek w bibliotece, podaję link do strony, z której możecie skorzystać.
http://literat.ug.edu.pl/dziady/003.htm

niedziela, 4 grudnia 2011

"Opium w rosole"

5 stycznia 2012r. (czwartek) omawiamy kolejną lekturę - "Opium w rosole" Małgorzaty Musierowicz. Jeśli ktoś lubi wersje cyfrowe książek, na moim Chomiku znajduje się e-book. Przyjemnej lektury!


wtorek, 29 listopada 2011

Ciekawy konkurs

Fundacja Evens ogłosiła 1 listopada 2011 roku IV Ogólnopolski Konkurs „Poezja łączy ludzi - Mój ulubiony wiersz" 2012. W konkursie udział wziąć mogą uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i pozagimnazjalnych w Polsce. Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie powinni napisać dwustronicowy esej o swoim ulubionym wierszu i o swoim życiu. Prace należy nadsyłać do Fundacji Evens do 18 stycznia 2012 roku.
Źródło:http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2624%3Aiv-ogolnopolski-konkurs-poezja-czy-ludzi-moj-ulubiony-wierszq-2012&catid=127%3Aycie-szkoy-konkursy-aktualnoci&Itemid=162

Poprawa sprawdzianu

Uwaga! ponieważ ostatnia kartkówka na platformie wypadła nie najlepiej, możecie przystąpić do jej poprawy. Klikacie zakładkę "Przed sprawdzianem"

środa, 23 listopada 2011

Gratulacje!

Ola Chądzyńska zakwalifikowała się do II rundy konkursu Know Poland. Brawo za wytrwałość i cierpliwość, bo były one bardzo potrzebne podczas słuchania internetowych wykładów. Warto dodać, że w I rundzie wzięło udział ponad 500 osób z całego kraju.

wtorek, 22 listopada 2011

Działaj na platformie!

Przypominam o zadanym teście na platformie WSiPNET. Proszę o sprawdzenie skrzynek pocztowych, ponieważ niektórzy muszą wykonać zadania raz jeszcze.

wtorek, 8 listopada 2011

Warsztaty dziennikarskie


Gwiazdą spotkania z młodymi żurnalistami był Adam Kszczot - mistrz Europy w biegu na 800 metrów. Sympatyczny sportowiec studiuje i trenuje w Łodzi, a pochodzi z pobliskiego Opoczna.

piątek, 4 listopada 2011

Na pożegnanie... z tytułem

List do Małego Księcia

zagubieni - Książę - jesteśmy
pod gwiazdami grzejemy ręce
niebo śmieje się szeroko
nasze niebo to jednak coś więcej

niespokojnie - Książę - żyjemy
wśród szeptanych krucho skarg
dzień do dnia się dodaje
w dobrą gwiazdę trzeba wierzyć nam

nasze wieczne ucieczki - wycieczki
nasze wzdychanie w nieznane
kiedy niebo cię olśni
wiesz że zaczął się wielki taniec

pod gwiazdami - Książę - jesteśmy
pod gwiazdami grzejemy ręce
niebo śmieje się szeroko
i nie trzeba wtedy nic więcej

Adam Ziemianin

Polecam książkę "Mały Książę odnaleziony".
Na malutkiej wysepce wśród bezkresu oceanu rozbitek Jean-Pierre Davidts spotyka złotowłosego chłopca. To Mały Książę odbywający powtórną podróż na Ziemię w poszukwianiu ratunku dla swojej planetki, której zagraża drapieżny tygrys. 

środa, 2 listopada 2011

Jeśli mnie oswoisz...

Najważniejsze spotkanie Małego Księcia to bez wątpienia spotkanie z lisem. Bardzo lubię w tej roli amerykańskiego aktora Gene Wildera.


Lis uświadamia Małemu Księciu, na czym polega prawdziwa przyjaźń. To dzięki niemu nasz złotowłosy bohater przekonuje się, że jego róża jest jedyna i wyjątkowa, bo przecież: "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."( What's essential is invisible to the eye.)

środa, 26 października 2011

Uważajcie na baobaby!

Dbajcie o planetę swojego wnętrza, nie skąpcie czasu, by usuwać słabości własnego charakteru. Bądźcie wytrwali  w tej nieustannej walce.Powodzenia!
Polecam: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID/mksiaze_wych.html

wtorek, 11 października 2011

Kartkówka

Na platformie zadaną macie kartkówkę przed sprawdzianem. Termin zamknięcia mija w niedzielę o 22.55. Osoby, które nie rozwiążą sprawdzianu (bo się jeszcze łaskawie nie zalogowały), otrzymują ocenę niedostateczną.

wtorek, 27 września 2011

Przypomnienie

Pamiętajcie o przyniesieniu w czwartek podań. Obowiązuje format A4 i marginesy po obu stronach kartki 2,5cm.

czwartek, 22 września 2011

poniedziałek, 12 września 2011

"tylko my chcemy być wciąż albo-albo"

Pragniemy świata jednoznacznego, w którym rozgraniczone jest dobro i zło (biel i czerń). Sami jednak przekraczamy granice niewinnej bieli.



,,Ludzie w paski" Anthony de Mello

Ogólnie rzec biorąc, dzielimy ludzi na dwie kategorie: świętych
i grzeszników. Jest to jednak podział absolutnie urojony. Z jednej strony, nikt nie wie na pewno, kto jest świętym, a kto grzesznikiem, pozory mylą. Z drugiej strony, my wszyscy, święci i grzesznicy, jesteśmy grzesznikami.
Przy jakieś tam okazji pewien kaznodzieja zwrócił się do grupy dzieci:
- Gdyby tak wszyscy dobrzy ludzie byli biali, a źli ludzi czarni, jakiego
koloru bylibyście wy ?
Mała Mary Jane odpowiedziała:
- Ja, proszę księdza, byłabym w paski. Taki sam byłby ksiądz, mahatmowie
i papieże, i wszyscy kanonizowani święci.

sobota, 3 września 2011

Rok szkolny 2011/ 2012

Witam gorąco moich nowych gimnazjalistów. Ten blog ma wzbogacić nasze klasowe spotkania,
tym bardziej że widzimy się tylko cztery razy w tygodniu.Będę tu zamieszczać komentarze do lekcji, piosenki czy fragmenty filmów. Mam nadzieję, że chętnie będzie odwiedzać tę stronę. Wy także możecie ją współtworzyć, dodając swoje komentarze.



piątek, 24 czerwca 2011

Phil Bosmans na zakończenie

Jesteś młody. Dopiero oczekujesz wszystkiego od życia.
Jeśli niczego nie oczekujesz, jesteś bardzo stary,
zmarniały i do niczego się nie nadajesz,
trudny w pożyciu, bez bodźców, do niczego niezdolny. 


Spójrz w przyszłość, zaciekawiony i zaintrygowany,
przygotuj się do niej, wyjdź jej naprzeciw.
Nie oczekuj, że życie
będzie cię nosić na rękach.
Nawet jeśli chcieliby tego ojciec i matka,
byłoby to dla ciebie nieszczęście.
Rodzice mogą pomóc,
ale swoją przyszłość musisz sam zbudować.


Ucz się i ciężko pracuj, nie bój się
wyzwań i wysiłku,
nie zwieszaj głowy i nie trać otuchy
przy najmniejszej trudności.
Pracuj nad sobą, zrób coś sam z siebie.
Inaczej będziesz przemykać jak dureń przez życie
i możesz dać się od razu pogrzebać.

Pilnuj kursu statku swojego życia, nie pozwól mu
kołysać się i ugrzęznąć na płytkich wodach.
Zostałeś stworzony do pozycji pionowej, spójrz w górę.
Kochaj życie, jest ono warte wysiłku.
Kochaj i pracuj z przyjemnością,
będziesz miał wtedy w tygodniu siedem dni świątecznych.

środa, 22 czerwca 2011

A mnie jest żal...

Kochani!
Dziękuję za niezapomnianych 6 lat, za wzruszającą piosenkę, za piękne kwiaty, za niebanalny prezent.Jeszcze jestem oszołomiona. Tak naprawdę jeszcze do mnie nie dotarło, że we wrześniu już się nie spotkamy...

Znalazła raz pewna pani
Klasę z pomysłami...


Czy jeszcze taka mi się trafi?

Też będę tęsknić zawsze i z pewnością zapłaczę czasem.Oswoiłam Was, stworzyliśmy więzy, a jak mówił Mały Książę: Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez. Pozdrawiam i życzę udanych wakacji.
Zgodnie z obietnicą na Chomiku zamieściłam wspomnieniowe prezentacje. Musicie ściągnąć pliki muzyczne także.Bawcie się dobrze!

A w moim domu rozbrzmiewa Czesław. Zawsze lubiłam Mozila, a teraz lubię go jeszcze bardziej.
http://chomikuj.pl/czas_na_polski/Wspomnienia+pozostan*c4*85/Mozil3,721824065.wmv




poniedziałek, 13 czerwca 2011

Wyniki egzaminu

15 czerwca (środa) zostaną ogłoszone wyniki egzaminu. Możecie je obejrzeć samodzielnie, pod warunkiem, że nie zgubiliście danych przeze mnie loginów:-) Trzymam za was kciuki!
Przydatny link: https://wyniki.komisja.pl/

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych

Link do zarządzenia Łódzkiego Kuratora Oświaty http://www.kuratorium.lodz.pl/data/other/nabor_2011.pdf

 W załączniku znajduje się wykaz konkursów, które są punktowane w trakcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

czwartek, 2 czerwca 2011

Wszystko dobre, co się dobrze kończy

Podsumowanie pracy  w klasie III – materiał do powtórzenia
Rodzaje literackie i ich wyznaczniki
Homer i jego „Iliada”(pojęcia: epos, porównanie homeryckie, inwokacja)
Cechy dramatu antycznego na przykładzie „Antygony”
Płaszczyzny konfliktu w „Antygonie” Sofoklesa.
Pojęcia:mit, mitologia, mitologizmy.
Cechy przypowieści (poznane biblizmy)
J.Kochanowski i jego „Treny”(ponadto znajomość pojęć: hymn, fraszka)
Literatura lat wojny i okupacji
A.Kamiński „Kamienie na szaniec”
K.K.Baczyński i jego wiersze
T.Różewicz i jego wiersze
M.Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego”
Problematyka Holocaustu (I.Fink)
L. Kruczkowski „Niemcy”
Funkcje języka

Powtarzamy materiał od wtorku. Test w czwartek - 9 czerwca

środa, 1 czerwca 2011

DZIEŃ DZIECKA

KOCHANI DZIEWCZYNKI I CHŁOPCY!
Tyle spokoju, ile tylko potrzebujecie,
                     tyle szaleństwa, aby życie nie wydawało się nudne,
            tyle szczęścia, abyście nie oszaleli z nadmiaru
       i tyle smutku, aby równowaga zachowała
                się po wsze czasy, zaś miłości ponad wszystko.

Podwójne uściski dla Adama, który dziś obchodzi urodziny.

poniedziałek, 16 maja 2011

A w Łodzi było tak...


Sorki, dziewczyny, trochę Wam nogi pocięłam. W zajęciach nie brałam udziału, to byłam w stresie.

Na tym zdjęciu najbardziej podoba mi się Justyna.
Zero stresu na Waszych twarzach, a więc cel zajęć zrealizowany:-)

środa, 11 maja 2011

Poniedziałkowy wyjazd

Lista osób:
1.       Karol
2.       Karolina
3.       Dawid
4.       Anita
5.       Ola
6.   Basia
7.       Arek
8.       Adam
9.       Małgosia
10.   Waldek
11.   Justyna
12.   Marta S.
13.   Patryk

Proszę, żebyście przynieśli na jutro zgody rodziców (wzór w zakładce obok). Jeśli ktoś z wyjazdu rezygnuje, powinien znaleźć osobę na swoje miejsce i powiadomić mnie o tym. Wyjazd pociągiem prawdopodobnie o 9.16. O szczegółach porozmawiamy w piątek.

Pozostali uczniowie mają lekcje.

wtorek, 10 maja 2011

Materiał na dekoracje

1.Osoby, które nie uczestniczą w próbach poloneza, będą przygotowywały dekoracje. W imieniu pani Frydrych proszę o przyniesienie bibuły: białej, żółtej i różowej (blady róż). Na czwartek wszyscy są zobowiązani do przyniesienia materiałów na plastykę.

2. W czwartek próba na pewno na angielskim, a sprawdzian macie w następnym tygodniu.

poniedziałek, 2 maja 2011

Jak pokonać stres?

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi ponownie organizuje warsztaty w ramach kampanii "Uczeń też człowiek". Zapraszam Was na zajęcia antystresowe, które odbędą się 16 maja br. Autorzy tak je opisują:
 Podczas tego dwugodzinnego spotkania będzie czas na zapoznanie się z definicją stresu i jego objawami oraz dalszymi skutkami jego oddziaływania na nas. Każdy uczestnik będzie mógł się przyjrzeć sobie i spróbować kilku propozycji ćwiczeń, które pomogą mu rozładować napięcia psychiczne spowodowane negatywnymi emocjami, nieadekwatnym zachowaniem.
 
Grupa może liczyć tylko 15 osób. Zapisy od najbliższej środy.

sobota, 30 kwietnia 2011

"Wypłyń na głębię!"

Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna — to jest nasze „być” i nasze „mieć”. I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego „być” i „mieć” zależała od nas. Każde pokolenie Polaków, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dwustu lat, ale i wcześniej, przez całe tysiąclecie, stawało przed tym samym problemem, można go nazwać problemem pracy nad sobą, i — trzeba powiedzieć — jeżeli nie wszyscy, to w każdym razie bardzo wielu nie uciekało od odpowiedzi na wyzwanie swoich czasów. Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. 


Jak można kochać Boga, który jest niewidzialny, nie kochając człowieka który jest obok nas.

Najbardziej twórczą ze wszystkich prac jest praca nad sobą, która pozwala odnajdywać urok młodości.

Miarą dojrzałości i wielkości jest stawanie się "maluczkim" i uznanie siebie za sługę wszystkich. 

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. 
Latin: Ioannes Paulus PP. II, Italian: Giovanni Paolo II, Polish: Jan Paweł II



sobota, 23 kwietnia 2011

Wesołego Alleluja!



Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam i Waszym Rodzicom,
aby ten niezwykły czas dawał nadzieję i umacniał miłość.
Spędźcie te dni w wiosennym nastroju i radosnej atmosferze.
Niech świąteczne chwile będą wyjątkowe,
a stoły - pełne wielkanocnych smakołyków.